dnes je 29.3.2024

Input:

Úvod

1.12.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1
Úvod

Vlasta Hillebrandová

Pojem Montessori se ve slovnících rodičovské i pedagogické veřejnosti objevuje už delší čas. „Co je to? Je to dobré pro moje dítě? Můžu něco z toho použít ve své pedagogické praxi? Měl bych se o tento systém, ve světě hojně rozšířený, zajímat blíž a vystudovat ho?”

Možná se i vám hlavou honí podobné otázky. Právě teď a tady dostáváte do rukou pozvánku k nahlédnutí do přirozeného, jednoduchého a zároveň tak překvapivě objevného světa dětských, mnohdy netušených možností. Do světa Montessori.

Maria Montessori

Paní Maria Montessori se narodila dne 31. srpna 1870 v Chiaravalle, v Itálii. Po dokončení základního vzdělání studovala na střední škole technického typu.

Později u ní začal narůstat zájem o biologii, až došla k rozhodnutí, že se stane lékařkou. V té době však nebylo zvykem, aby medicínu studovaly ženy, a tak musela jít za svým snem velmi tvrdošíjně. Nakonec byla na fakultu přijata. V roce 1896 získala jako první žena v Itálii doktorský titul a stala se lékařkou. Po ukončení studií začala pracovat na Psychiatrické klinice Římské univerzity, kde se po nějaké době setkala s duševně zaostalými dětmi. Tyto děti byly tehdy umísťovány do stejných zařízení jako pacienti s psychickými chorobami a Maria Montessori si brzy povšimla netečnosti lidí, kteří se o děti starali. Uvědomovala si, že v místnostech nebyly žádné předměty a podnětné materiály, jimiž by děti mohly zaměstnat své ruce. Zdálo se jí, že tyto děti se vrhají po každém drobečku, který se ocitl na zemi, a svými prstíky je sbírají jen proto, aby měly nějakou činnost. V chování dětí viděla spíš touhu po zapojení prstů a svalů rukou než zájem o jídlo. Usoudila, že cesta, která vede k inteligenci, se děje právě skrze práci rukou, a že se tudíž u těchto dětí nejedná o problém lékařský, ale

Nahrávám...
Nahrávám...